Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka reaguar pas vendimit të Lulzim Bashës për të mos u paraqitur në prokurori sipas fletë-thirrjes së ardhur disa ditë më parë, për t’u njohur me akuzën për pastrim parash dhe falsifikim dokumentesh.

Në një postim në instagram, Erion Braçe shkruan se e gjithë kjo zallamahi, duke iu referuar krizës në vend, bëhet pikërisht për këtë arsye, që të mbahet në këmbë ky sistem pabarazie në drejtësi.

Imagjinoni, shkruan Braçe sikur një tjetër person i hetuar si keqbërës, të refuzojë prokurorinë.

“I njejti film, e njejta histori; nuk dua te hetohem! Nuk dua te gjykohem! Personazhi: Lylzim Basha! Me tregoni faktet pastaj vi-thote.

Kjo eshte drejtesia e pabarabarte! Ku dhe per ke tjeter ndodh kjo?

 Imagjinoni nje te dyshuar, hetuar si keqberes qe thote: Nuk dua te vij ne Prokurori, me jepni faktet njehere, pastaj flasim!

Nje tjeter, te ndryshem nga Lylzim Basha, nuk ndodh, per kerkend! Ka nje arsye: Nuk mbeshtet ne ligj! Por Lylzim Basha eshte mbi ligjin! Keshtu ka qene; Edhe kur u hetua per vjedhjen ne Durres-Kukes, te njejten gje beri, nuk mi dhate faktet ne kohe dhe i la ne dere, tek pragu per te mos i marre!

Ketu u mbeshtet dhe, nje peseshe gjykatesish te larguar nga Vettingu nuk u gjykua kurre! Kjo eshte pabarazia qe gelon ne kete vend! Kjo eshte pabarazia qe ka prodhuar kete kaste te paprekshmish ne politike!

 Kjo eshte pabarazia qe kerkon te mbijetoje, te rezistoje bashke me sistemin e pandeshkueshmerise ne kete vend! Per kete po behet e gjitha kjo zallamahi; per te mbajtur ne kembe pabarazine!”, shkruan Braçe.

Lulzim Basha refuzoi të hënën që të paraqitej në prokurorinë e Tiranës me argumentin se fletë-thirrja ishte në shkelje me ligjin.