19.10.19 15:29

Pappardelle vegjetariane

Perberisit 450 gr makarona (makarona pappardelle)1 kërpudha (të freskët)2 domate2 karotë1 kungulleshkë100 ml vaj ulliri50 gr gjalpë1 thelpi hudhër1 lt ujë1 tufë majdanoz1 lugë...

Makarona me mish toni

Përbërësit e nevojshëm për katër persona:▪ 350 g makarona sipas dëshirës,▪ 160 g mish toni nga konserva,▪ 1 thelb hudhre. Përgatitja:Kullojeni mirë mishin e...

Ballokume Tradicionale – Receta Sekrete nga Nënat e Elbasanit

Ballokumja është një nga ëmbëlsirat autentike shqiptare, traditë e qytetit të Elbasanit dhe simbol i Ditës së Verës gjithashtu. Pavarësisht se tradita e përgatitjes...

Tavë me lazanja dhe perime

Për të përgatitur një tavë të shijshme me lazanja dhe perime të stinës ju duhen këto përbërës: -1 pako lazagna -500...

Karkaleca pikantë me arrë kokosi

Duket se shqiptarët e kanë zakon t’i ruajnë gatimet e detit për në fundjavë, duke qenë se pushimet i lejojnë edhe të bëjnë një udhëtim buzë detit,...

Byreku më i thjeshtë në botë

Unë jam rritur me konceptin që të djelave shkohet nga prindërit, edhe mami bën byrek për drekë. Është nga ato rregullat e pashkruara të familjes edhe ajo...

4 rekomandime si te perfeksiononi pastat tuaja

Kjo nuk eshte nje recete, por nje kombinim rekomandimesh per te perfeksionuar pastat tuaja. Lexoni dhe jepini drejtim  Rekomandimi nr.1: Perfundojeni gatimin ne salce

Fileto pule me pana dhe kërpudha

Përbërësit:5 cope Fileto Pule500 gr spagetti1 kuti Pana500 gr Kerpudha te fresketa1 aq sa duhet Kripe dhe erza Përgatitja:Në fillim hedhim në një tenxhere...

Krem kosi me spinaq

Përbërësit: 750 gr spinaq i ngrirë, 125 ml Krem kosi, 1-2 lugë parmixhan i grirë, 2 thelpinj hudhre, kripë, piper, vaj. Hapat Shkrihet spinaqi...

Tortë fantastike me 4 përbërës

Përbërësit: 500 gr Krem djathi(Philadelphia,abc etj),250 gr biskota të bluara,400 gr nutella100 gr margarin. Hapat: Mbi avull shkrijme...