23.05.19 00:45

Pasuri të vetme ka kitarën, historia e jetimit shqiptar që mbijeton me muzikën

Pasditet me diell e gjejnë Gazmendin mes natyrës në Kodrat e Liqenit. Me vete ka të vetmen pasuri: Kitarën! E quan me fat ditën kur një grup...

Dita e Jetimëve, Manastirliu: Kthehen në familje 42 fëmijë, plan konkret për de-institucionalizimin

“42 fëmijë në institucionet e përkujdesit janë rikthyer në familjen biologjike; 92 fëmijë janë vendosur në kujdestari brenda rrethit familjar dhe 25 fëmijë janë birësuar”. Një vit...

Rrëfimi i truprojës së Enver Hoxhës, tregon për herë të parë një vrasje misterioze...

“Ne, ish-partizanët, kemi të drejtë të krenohemi, ta mbajnë ballin lart për atë që bëmë për lirinë e këtij vendi. Po jo t’i biem gjoksit vend e...

Emrat e ndaluar për fëmijë

Sigurisht që çdo prind dëshiron që fëmija i tyre të ketë emrin më të bukur dhe të veçantë. Por, këta prindër e tepruan dhe...

Erion Veliaj dhe Lorik Cana shtrojnë iftar për besimtarët myslimanë

Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ish-kapiteni i skuadrës kombëtare të futbollit, Lorik Cana, shtruan iftar për besimtarët...

Hasan Prishtina më 1927: Ahmet Zogu veproi drejtë ndaj Jugosllavisë

Nga Aurenc Bebja Vjenë, 7 korrik. — Incidenti (Arrestimi i përkthyesit të legatës jugosvalle në Tiranë, Vuk Gjurashkoviç – Vouk Djourachkovitch, për çështje spiunazhi) midis...

Shkëlqen Jonida Maliqi në finalen e Eurovizion-it, ja si mund të votoni Shqipërinë (VIDEO)

Këngëtarja Jonida Maliqi sapo ka përfunduar performancën e saj me këngën ‘Ktheju tokës’ në skenën e Eurovision. Jonida ka shkëlqyer me vokalin e saj...

Investimet në kryeqytet, Veliaj: Do ndërhyjmë në të gjitha rrugicat e Tiranës

Investimet e Bashkisë së Tiranës po ndihen në çdo lagje të kryeqytetit. Gjatë ditëve të fundit, punonjësit bashkiak po punojnë për të rehabilituar dhe asfaltuar disa rrugë...

Vdekja e major Tanushit, ambasada e SHBA: Nderim sakrificës së tij

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranës ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për familjarët e Major Klodian Tanushit, i cili humbi jetën gjatë misionit të...

Turistët të frikësuar pas trazirave së opozitës: A mund të vijmë në Shqipëri?

Zjarr, shkatërrim dhe dhu në ndaj policëve dhe gazetarëve. Kjo panoramë nga protestat e opozitës në tre muajt e fundit dhe sidomos në mbrëmjen e së shtunës,...